????? 29 دی 1397

 

url

باسمه تعالی

16 آذر روز دانشجو را گرامی می داریم

روز دانشجو و دانشجوی شهید

روز دانشجو    

     بعد از کودتاي 28 مرداد 1332، رژيم شاه که توانسته بود با کمک اربابان بر اريکه قدرت بازگردد، درصدد برآمد تا پايه ‏هاي حکومت خود را تثبيت کند، اما غافل از اين که مردم در اولين فرصت، خشم و انزجار خويش را نشان خواهند داد. سه ماه و نيم بعد، نيکسون، معاون رييس جمهور آمريکا، راهي ايران گرديد تا نتيجه سرمايه گذاري 21 ميليون دلاري سازمان جاسوسي سيا را که در راه کودتا و سرنگوني دولت مصدق هزينه کرده بود، از نزديک مشاهده کند. در اعتراض به اين سفر، دانشجويان دانشگاه‏هاي تهران، تظاهرات پرشوري عليه رژيمِ کودتا برپا کردند که اين اعتراضات در روز پانزدهم آذر، به خارج از دانشگاه کشيده شد. صبح روز 16 آذر 1332، گارد شاهنشاهي براي اولين بار وارد صحن دانشگاه شد تا فرياد مخالفان را در گلو خفه کند. به دنبال آن، تعدادي از مأموران نيروي ويژه گارد شاهنشاهي رژيم پهلوي، سه نفر از دانشجويان معترض دانشکده فنی دانشگاه تهران به نام‏هاي: مصطفي بزرگ‏نيا، احمد قندچي و مهدي شريعت رضوي را به شهادت رساندند. رژيم، در روز بعد بدون توجه به اين جنايت خود، دکتراي افتخاري حقوق را در اين دانشگاه به نيکسون اعطا کرد. از آن تاريخ، به ويژه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، اين روز به عنوان روز دانشجو نام گرفته است. روز 16 آذر به عنوان روز مقاومت و ايستادگي دانشجويان اين سرزمين در برابر استعمار غرب و استبداد و خودکامگي در دفتر تاريخ اين سرزمين به يادگار ثبت شد.

دانشجوی شهید

     خداوند در قرآن کریم سه ویژگی را ملاک برتری انسان ها بر یکدیگر معرفی نموده است که با آگاهی یافتن از آنها می توان به مقام و جایگاه شهدای دانشجو پی برد. آیات قرآنی مورد نظر عبارتند از:  

1 - سوره زمر آیه 9 : هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون(آیا آنان که می دانند با آنان که نمی دانند برابرند؟)

2 - سوره نساء آیه 95 : فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجراً عظیما(خداوند مجاهدان را بر کسانی که جهاد نمی کنند برتری بزرگی داده است)

3 - سوره حجرات آیه 13 : ان اکرمکم عند الله اتقیکم(به درستی که گرامی ترین شما نزد خداوند کسی است که تقوایش بیشتر باشد)

   لازمه درک بهتر اهمیت حرکت دانشجویان در سال 1332، دانستن شرایط فرهنگی، سیاسی و امنیتی حاکم بر آن روز جامعه ایران است که از نظر فرهنگی در آن فساد، بی بند و باری و رفاه زدگی غوغا می کرد و از منظر سیاسی حکومتی وابسته، سرسپرده، مستبد و خونخوار حاکم بود و از جهت امنیتی ساواک تقریباً همه ی آزادی ها راسلب و محیطی پر از اختناق و همراه با رعب و وحشت مستولی کرده بود. در چنین شرایطی فرزندان این امت در محیط دانشگاه، در مقابل استعمار و استثمار قدرت های ظالم جهانی و استبداد و قلدری حاکمان داخلی قد علم کرده اند و تا پای ایثار گرانبهاترین گوهر وجودی خویش پیش رفتند، و نه تنها آغازگر یک حرکت اجتماعی و سیاسی شدند، بلکه به تاسی از مولای خویش سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) پایه گذار یک فرهنگ و جریان فرهنگی گشتند و غیر از این نیز از دانشجوی مسلمان که مزین به صفات انسان کامل ممدوح قرآن کریم(به استناد آیات فوق) است، نیز انتظار نمی رفت.

   جامعه دانشجویی توانایی متلبس شدن به سه صفت برتری مذکور(علم، جهاد و تقوی) را دارد، چون دانشجو تلاشگر عرصه علم و دانش است و همین انسان عالم زمانی پای در میدان جهاد با دشمن برون(جهاد اصغر) می گذارد که توانسته باشد در مبارزه با نفس و جهاد اکبر پیروز و به تقوای اللهی زیور یافته باشد.

     دانشجویان امت ما نه تنها در پیش از انقلاب اسلامی پرچم دار و از پیشقراولان نهضت استکبار ستیزی بوده اند که در ابتدای برقراری نظام جمهوری اسلامی با تصرف لانه جاسوسی آمریکا در 13 آبان 1358 و حضور در عرصه دفاع مقدس پیشتازی خویش را در پاسداری از اسلام، ولایت و امت اسلامی را بار دیگر به منصه ظهور رساندند و برگ زرین دیگری در تایخ کشورمان را به نام خویش رقم زدند تا هم«روز دانشجو» داشته باشیم و هم «روز شهدای دانشجو».          

     زیرا که؛ در شانزدهم دی ماه، شاهد شکل گیری حماسه خونین هویزه به دست دانشجویان پیرو خط رهبری و به فرماندهی دانشجوی شهید، سیدحسین علم الهدی بودیم. این دانشجویان رزمنده در سال 1359، عملیاتی را در هویزه و سوسنگرد آغاز کردند و پیروزی های مهمی به دست آوردند. نیروهای اسلام در حالی که تجهیزات نظامی در اختیار نداشتند، تا آخرین قطره خون به دفاع از سرزمین ایران اسلامی پرداختند، مظلومانه به شهادت رسیدند و حماسه هویزه را آفریدند. به پاس تجلیل از رشادت های دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، به ویژه شهید علم الهدی، شانزدهم دی، روز شهدای دانشجو نام گرفت.

     در شانزدهم آذر ماه در صددیم با معرفی شهدای دانشجوی که قهرمانان بی نظیر میادین جهاد اکبر، جهاد اصفر و دانش بوده اند، به نسل دانشگاهی حاضر و تبیین نقش پر رنگ و مؤثر این عزیزان در عرصه های مختلف پیشرف و تعالی کشورمان در ابعاد ملی و بین المللی از جمله دستاوردهای هسته ای، سلولهای بنیادی، نانو تکنولوژی و... زمینه الگو پذیری جوانان عزیز این خطه مقاوم و شهید پرور فراهم گردد.

     ضمن پاسداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر دانشجو از پیشگاه خدای رحمان می خواهیم توفیق رهروی و پاسداری از همه دستاوردهای گرانسنگ این عزیزان را به همه ما عنایت فرماید.

روز دانشجو را به شما دانشجویان عزیز تبریک عرض می کنیم.

بالای صفحه

Template Design:?????